Vplyv luny na život Tisk

Predhovor k prvému vydaniu


Predkladám vám kalendár „V súlade s rytmom Mesiaca“ a jeho vplyvu. Netreba byť vedcom ani astrológom, aby ste sa pokúsili premeniť kúsok zeme na malý raj podľa skúseností spracovaných v mesačnom kalendári pre prácu s rastlinami doma v byte, v skleníku a na záhrade. Na na našich stránkach nájdete pravidelne informácie, podľa ktorých sa dá veľmi jednoducho využiť sila Mesiaca. Každý si rýchlo nájde to čo potrebuje k rýchlemu nájdeniu najvhodnejšieho termínu na realizáciu plánovanej práce. Sú tu informácie o prechode Mesiaca znameniami zverokruhu počas dní v danom mesiaci, priebeh mesačných fáz keď Mesiac pribúda, alebo ubúda, čas novu a čas splnu, čas nevhodný pre prácu v záhrade. Dôležitý je čas zdanlivého pohybu mesiaca, keď stúpa či klesá. Pre úplnosť nájdete informáciu o súčastnom vplyve mesačného pôsobenia na plody, kvety, listy a korene rastlín, ale aj vzájomného pôsobenia rastlín pri sadení a siatí. Na záver nájdete rady určené zberateľom liečivých bylín niekoľko dobrých rád energetického pôsobenia nielen v živote rastlín, ale aj v živote človeka.

Úvod

Je známou skutočnosťou. že všetka činnosť na Zemi je ovplyvňovaná celou radou zdanlivo neznámych síl, ktoré pôsobia na človeka a jeho činnosť pozitívne, alebo negatívne. To všetko má za následok úspech, či neúspech ľudského snaženia.

Človek žil tisícročia v stálom súlade s mnohorakými rytmami prírody. Pozoroval a citlivo vnímal všetko okolo seba bez toho, aby sa spytoval na príčinu. Pozorne sledoval javy a ich vzájomné pôsobenie medzi ich daným stavom a časom, vzájomný vzťah s denným, mesačným a ročným obdobím, polohou Slnka, Mesiaca a hviezd. Nerobil to len kvôli samoúčelnému poznaniu, ale aj s potreby dosiahnuť čo najväčšie využite poznatkov pre svoj prospech. Kalendáre, ktoré vypočítal a zostavil podľa pohybov Mesiaca a Slnka, slúžili na predpovedanie určitých síl v budúcnosti. Boli to sily, ktoré v súlade s obehom Mesiaca aj dnes spolupôsobia a ovplyvňujú všetok život pozitívne či negatívne.

Naši predkovia si vysvetľovali pôsobenie týchto „ neznámych síl “ prenesením ich účinkov na kozmické viditeľné objekty. Za nimi stála riadiaca inteligencia, ktorá priamo aj nepriamo ovplyvňuje všetku činnosť a celý život na Zemi. Pôsobenie týchto síl je zakotvené v kozmickom zákone o živote a ide len o to, aby človek bol schopný tento zákon aplikovať na svoje konanie a nebol len hračkou „náhod “. Od pradávna sa v náboženstvách národov v Mesiaci symbolizujú ženské božstvá napriek tomu, že všetok impulz mesačnej reprodukcie síl má zdroj v symbolike Slnko. Tieto zákonitosti známe tisícročia sa dedili z generácie na generáciu. Naše storočie na ne akosi zabudlo a považovalo za povery. Odrazu bolo zbytočné pozorovať a všímať si prírodné rytmy. Začali sme sa domnievať, že predbehneme všetko, aj prírodu. Ponáhľame sa z minulosti do budúcnosti a okamih prítomnosti - jediný bod , v ktorom prežívame svoj život, nám uniká.

Správny okamih pre veľa veľkých aj malých podnetov závisí na tom, ako je mesačná sila ovplyvnená príslušným znamením, fázou a postavením Mesiaca. Záleží len na nás, aby sme symbolike Mesiaca porozumeli a dokázali využiť silu jeho pôsobenia. Prírodné rytmy, ktoré platia od nepamäti ešte veľa ľudí ignoruje s jednoduchého dôvodu - nepozná ich. Je potrebné znova sa začať učiť poznať a využívať silu Mesiaca . Pomaly a postupne začať oživovať prastaré umenie predkov. Spoločne budeme patriť k priekopníkom, ktorí sa so svojimi úspechmi vo využívaní sily Mesiaca v záhrade, doma, či v živote podelia so všetkými, ktorí žijú v súlade s prírodou a jej zákonmi.

Autorka

Netreba byť astrológom aby ste rozumeli Mesiacu ...

Ak pozorujete Mesiac niekoľko dní za sebou, zdá sa vám vrchol jeho dráhy nad obzorom každý deň o niečo vyššie, alebo nižšie oproti predchádzajúcemu dňu. Tento zdanlivý pohyb má súvis s postavením Mesiaca v zvieratníku voči dráhe Slnka /ekliptike/ v ročných obdobiach. Je to možné prirovnať k Slnku, ktoré do letného slnovratu ustavične stúpa nad horizont, do zimného slnovratu kulminačný bod klesá. Slnko na to potrebuje celý rok, Mesiacu stačí mesiac Tento ročný obeh Slnka aplikovaný na pohyb Mesiaca vytvára zdanlivý obraz života na Zemi. – od zrodu po zánik, od zimného slnovratu 21 decembra k letnému slnovratu 21 júna.

Poznanie cyklu stúpajúceho a klesajúceho Mesiaca je potrebné pre posudzovanie prác v náväznosti na fázy Mesiaca od Novu po Spln pri prácach v záhrade, domácnosti, ap.
Obdobie stúpajúceho Mesiaca čas pohybu cez vzostupné znamenia - od Strelca po Blížencov - Kozorožec, Vodnár, Ryby, Baran, Býk. charakterizované silami zimy a jari, signalizujú postupné prebúdzanie, expanziu, rast a kvitnutie. Ovocie a zelenina sú bohaté na šťavy a vývoj všetkých rastlín je zvýhodnený do výšky koruny a kvetu. Je vhodný čas pre rezanie vrúbľov, vrúbľovanie, zber šťavnatého ovocia. Toto obdobie nie je priaznivé na prierez stromov, zber plodov určených na sušenie. V tomto čase strihaný trávnik ide do kvetu a nekorení.
Obdobie klesajúceho Mesiaca je čas pohybu cez zostupné znamenia - od Blížencov po Strelca - Rak, Lev, Panna, Váhy, Škorpión, charakterizované silami leta a jesene signalizujú zostupnú silu, vrchol zretia, zber úrody, zánik a ukladanie na odpočinok. Posilňovaná chránená je spodná časť rastlín, to znamená korene, hľuzy a cibule. Šťavy sa zaťahujú do spodných častí, obdobie je vhodné na zber plodov určených na sušenie, prerezávanie stromov, presádzanie, obrábanie pôdy, zakladanie kompostu, strihanie trávnika.
Obdobie zvratu v znamení Blížencov a Strelca nebýva presne definované a predstavuje body zvratu medzi vzostupnými a zostupnými silami a jeho pôsobenie sa nedá jednoznačne priradiť k niektorým z týchto síl. Presné rozlíšenie je dôležité až pri určitej činnosti, skôr sa predpokladá negatívne pôsobenie a v tomto období preto radšej sa treba venovať oddychu..
Perigeum, apogeum, uzlové body - vzdialenosť Zeme a Mesiaca je ovplyvňovaná ekliptickou dráhou Slnka, ktorú Mesiac pretína na oblohe smerom hore, alebo dole. Tu sa vzdialenosť Zeme a Mesiaca periodicky mení. Keď je Mesiac k Zemi najbližšie a zdá sa nám väčší, tento časový úsek nazývame perigeum. Keď prechádza časťou dráhy, ktorá je najvzdialenejšia od Zeme, hovoríme o apogeu.
Ak Mesiac pretína na oblohe ekliptiku /zdanlivú dráhu Slnka/ smerom hore, alebo dole, pôsobí v v takzvaných uzlových bodoch.
Všetky skúsenosti ukazujú, že obdobie perigea, apogea, a obdobie uzlových bodov, nie sú vhodné na prácu s pôdou a rastlinami.
Nov, alebo aj nový Mesiac v staroveku nazývaný aj „mŕtvy mesiac“ je svojim spôsobom veľmi dôležitá fáza, kedy sa Mesiac na svojej takmer dvadsaťosem dňovej ceste na obežnej dráhe dostane do polohy medzi Zem a Slnko. Jeho privrátená tvár je nie osvetlená, celá je pohrúžená do tieňa a na oblohe ho nevieme objaviť. Symbolicky sa znázorňuje čiernym kruhom.

V tejto krátkej dobe sú Mesiacu obrazne povedané prepožičané sily, ktorými v podobe zvláštnych impulzov pôsobí na ľudí, zvieratá aj rastliny, ale aj na neživú prírodu. Zem sa opäť nadýchne a začne intenzívne prijímať. Tento čas má veľký tak pozitívny, ako aj negatívny vplyv na psychiku človeka podľa toho, ako je schopný prijímať pôsobenie jemných impulzov vplyvu. Tieto nie sú pociťované tak bezprostredne silno ako impulzy pri splne, pretože zmena polarizácie síl od ubúdajúceho k dorastajúcemu mesiacu neprebieha tak náhle ako v opačnom prípade pri splne. V období novu je Mesiac v rovnakom znamení zvieratníka ako Slnko, čím sa vytvára akýsi bezbariérový priechod jemných, pre nás zatiaľ nemerateľných síl, ktoré majú svoje charakteristické zvláštnosti uložené odvekou múdrosťou v znameniach zverokruhu. V tomto období sa zbavuje človek účinne a nenásilným spôsobom veľkého množstva toxických látok, čím môže predísť mnohým ochoreniam, je ideálne na začiatok zbavovania sa všetkých zlých návykov. Stromy a kry ošetrené počas týchto dní sa rýchlo zotavujú a omladzujú. Zem začína naberať nový dych.
Obdobie pribúdajúceho Mesiaca - je ďalšou fázou v čase od novu k splnu, keď organizmus človeka, rastliny stromy a kry s dvojnásobným účinkom prijímajú všetko dodané na ich stavbu a posilnenie, zberajú sily a regenerujú. Ľudová múdrosť hovorí, že v tomto čase akoby všetky sily vystupovali z obalu Zeme do priestoru. Majú vzrastajúci charakter a hodnota aj frekvencia impulzov sa zvyšuje s približujúcim sa splnom. Zem vydychuje a všetky stúpajúce sily najskôr podporujú rast, šťavy rastlín vystupujú nahor. Preto aj naši dedovia a babičky dbali na to, aby v prvej časti mesačnej fázy bola vysiata a vysadená prevážna časť listovej zeleniny, ktorá prináša úžitok zo svojej časti nad zemou, ale aj letničky a ruže. Počas druhej štvrte, v ktorej sú životodárne sily omnoho vyššie naši predkovia siali a vysádzali zeleninu a rastliny s plodmi nad zemou, napr fazuľu, paradajky, papriku, maliny, ale aj letničky. V tomto období treba rastliny ošetrovať, ale nehnojiť.
Spln je v prejave síl pociťovaný najviac zo všetkých mesačných fáz. Vo všetkých oblastiach aj úrovniach života má podobne ako nov veľký vplyv na život na Zemi. Príkladom je omnoho väčší pohyb hladiny morí a oceánov, ktorý v tomto období môže viesť až ku katastrofám. . V živočíšnej, aj rastlinnej ríši sa zdanlivo ukončuje cyklus zrodu, rastu, zretia a zberu úrody. Rastliny zasiate, alebo zasadené v tomto období majú veľa listov, vôbec nemajú, alebo majú len málo malých a poškodených plodov. Nedoporučuje sa ošetrovať stromy, rezom hrozí ich vyschnutie. V tomto období je najvhodnejší čas pre zber liečivých bylín, pretože majú vyššiu účinnosť. Je tiež možné prihnojovať stromy. Spln prináša sucho.

Ubúdajúci Mesiac je obdobie po splne do novu, v ktorom dochádza k otočeniu smeru pôsobenia síl do zostupnej fázy. Akoby tieto vstupovali z priestoru zemského obalu do Zeme a hovorí sa, že Zem začína „vdychovať“. Všetky sily a šťavy idú do Zeme, do koreňov. Súčastne sa znižuje frekvencia a zmenšuje sa veľkosť amplitúd vlnových impulzov, čím nastáva na povrchu Zeme ukľudnenie. Obdobie je veľmi vhodné na prácu. Podľa starých pravidiel sa v prvej polovici tohoto obdobia seje a sadí to, čo má plody prevažne len pod zemou a zaisťuje sa zber úrody, ktorá dozrieva. V druhej polovici sa vplyv životodárnych síl znižuje a začína sa zvyšovať prejav záporného pôsobenia, ktoré sa aj v minulosti využívalo na ničenie škodcov a hmyzu, ničenie zeliny, k príprave pôdy jej kultivácii, hnojeniu a zavlažovaniu. Počas obdobia ubúdajúceho Mesiaca sa doporučuje siať a sadiť dvojročné a viacročné kvetiny, trvalky, cibuľky a hľuzy kvetín - krokusy, narcisy, tulipány, snežienky, kríčkové ruže, zeleninu - cibuľu, cesnak, červenú repu, reďkovku, hrach, ale aj rebarboru, jahody, šalviu ap.
Pôsobenie planét Na harmonický vývoj života na Zemi je dôležité priaznivé pôsobenie planét. Ich blahodárne a intenzívne vibrácie sú pripisované silám vyšších inteligencií, prejav ktorých vnímame ako výslednicu síl, ktoré pôsobia prostredníctvom nosnej vlny Mesiaca. Astrológovia hovoria o priaznivých aspektoch blahodárnych planét.

Slnko, Jupiter a Venuša sú označované za priaznivé planéty, trigon, sextil a konjukcia sú priaznivé aspekty. Ak chceme využiť ich priaznivý vplyv a mať nadpriemerný úspech, akúkoľvek činnosť je potrebné vykonať v časovom ohraničení ich pôsobenia. V ich nulovom aspekte sa rušia všetky nepriaznivé vplyvy a vtedy má šťastie a úspech aj ten najväčší smoliar.

Planéty obiehajú okolo Slnka v rôznych vzdialenostiach a rôznou rýchlosťou. Ak pozorujeme v danú chvíľu dve planéty, vidíme ich vzájomnú polohu /aspekt/ v podobe uhla, ktorého vrcholom je Zem. Ak je uhol 600 - sextile,

Uhol 900 - kvadrát, uhol 1200 - trigon, uhol 1800 - opozícia. Dve planéty s nulovým aspektom sú v v konjukcii.

Putovanie po znameniach zverokruhu.

Veľký význam má aj pôsobenie Mesiaca a jeho putovanie po znameniach zverokruhu. Sú to zoskupenia hviezd, ktoré dostali mená podľa ich rôznej podoby. Znamení je dvanásť a tvoria na oblohe zdanlivo celý kruh. Sú združené po troch podľa podobných charakteristických vlastností do trigónu, ktorý sa v astrológii považuje za vyslovene harmonický. Baran, Lev a Strelec - znamenia ohňa, tepla a plodov, vyjadrujú cholerický, ohnivý temperament, majú najlepšiu bielkovinovú kvalitu. Aktivujú a ovplyvňujú plodiny- fazuľu, hrach, kukuricu, rajčiaky, tekvicu, cukiny, ovocné stromy a bobuľovité kríky. Majú radi teplo a slnko, aj úroda z nich sa zberá v teplom ročnom období. Mesačnému impulzu ohňa zodpovedá červená farba. Býk, Panna a Kozorožec - znamenia zeme, koreňov a hľúz, vyjadrujú melancholický, domácky založený temperament, najlepšie prevládajú kvality soli. Aktivujú a ovplyvňujú rastliny pestované pre ich podzemné časti, -reďkovka, cvikla, zeler, čierny koreň, mrkva, chren, kvaka, cukrová repa, zemiaky, cibuľa. Mesačnému impulzu zem zodpovedá hnedá farba. Blíženci, Váhy a Vodnár - znamenia vzduchu, svetla a kvetov, vyjadrujú sangvinický, vzletný a ľahký temperament, majú najlepšie tukové a olejové kvality, Aktivujú a ovplyvňujú kvitnúce okrasné, ale aj úžitkové rastliny - ľan, repka, slnečnica. Mesačnému impulzu vzduch zodpovedá žltá farba. Rak, Škorpión a Ryby.- znamenia vody a listov, vyjadrujú flegmatický, vnímavý temperament, vykazujú vhodné kvality pre cukry. Aktivujú rastliny, ktorých úžitkovú časť tvoria listy. Sú to všetky druhy šalátov, kelové a kapustové zeleniny, endívia, špenát, kučeravý petržlen, a všetky listové bylinky - bazalka, rozmarín, ap. Mesačnému impulzu vody zodpovedá modrá farba.


Mesiac a práca pod jeho vplyvom ...


Základné pravidlá pre prácu

K očakávanému výsledku sa nedopracujete z hodiny na hodinu, nestačí len spoliehať sa na mesačné rytmy a prestať hnojiť či striekať. Na to je naša pôda už počas dlhých rokov, v ktorých sme zaznávali skúsenosti predkov veľmi zlenivená. Prispôsobovanie sa prírode a znovu splynutie s jej rytmami bude stáť dosť trpezlivosti, ale výsledok, ktorý sa dostaví, bude odmenou za námahu. Dajte sa do toho : vedomosti, ku ktorým sa naši predkovia dopracovali sú overené rokmi, to iba nás nútil technický rozvoj celé toto poznanie nechať upadnúť do zabudnutia. Musíme sa znova naučiť zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a nenechať sa zaslepiť pohodlnosťou. Nebuďte sklamaní, keď vám kalendárny termín, alebo počasie skríži plány, urobí škrt cez rozpočet a nedovolí využiť „správny“ čas. Nič vás to predsa nestojí, a s ovocím, zeleninou či kvetinkami máte vždy dosť práce. Časom zistíte, že na každú prácu, ktorú chcete vykonať v súlade s rytmom prírody je viac alternatív, viac časových období, ktoré sú priaznivé viac, alebo menej. V každom prípade sa však vyvarujte vyslovene nepriaznivých období vplyvu a vtedy budete mať z vydareného výsledku svojej práce veľkú radosť.

Skôr ako sa spoločne dostaneme k pravidlám na sejbu, sadenie, presádzanie, zalievanie, ničenie buriny a škodcov, bude veľmi užitočné, ak si na začiatok osvojíte základné pravidlo pre prácu s rastlinkami : „
Rastlinky a zeleninu, ktoré nám dávajú úžitok svojou nadzemnou časťou, treba vysádzať alebo vysievať v čase dorastajúceho Mesiaca alebo pri zostupnom Mesiaci. Zelenine, ktorej úžitkové časti rastú pod zemou, sa darí dobre, keď sa vysieva, alebo vysádza pri ubúdajúcom Mesiaci v dňoch určených na sejbu a sadenie. Ak to z časových dôvodov nie je možné, dá sa zvoliť alternatívny termín pri zostupnom /klesajúcom/ Mesiaci“.
nezabúdajte
  • ak ste sa rozhodli riadiť skúsenosťami generácií a pridáte k nim svoje vlastné poznatky a vedomosti, dosiahnete fantastické výsledky pri pestovaní izbových, úžitkových a okrasných rastlín.
  • prácu vždy začnite vypracovaním celoročného plánu prác a správnou voľbou mesačnej fázy.
  • protichodný rytmus tvorí základ mnohých pravidiel pri práci s rastlinami. Okrem toho je potrebné zohľadniť súčastne príslušné zvieratníkové znamenie podľa toho, čo na príslušnej rastline uprednostňujete, ktorá jej časť má dostať najlepšie šance na vývin.
  • všimnite si postavenie mesiaca a vplyv na jednotlivé časti rastliny, na ktoré práve pôsobí znamenie ubúdajúci Mesiac – šťavy sa sťahujú do koreňov, sadíme a sejeme rastliny ktoré majú základ v koreňoch, kvetiny, ktoré rastú z cibule a hľúz, zeleninu, z ktorej je úžitok pod zemou a viacročné kvetiny. dorastajúci Mesiac – šťavy stúpajú do nadzemných častí. Sadíme a sejeme rastliny s úžitkom nad zemou a jednoročné kvetiny /letničky/
    v dňoch plodu - Baran, Lev, Strelec - pre pekné plody,
    v dňoch kvetín - Blíženci, Váhy, Vodnár - pre pekné kvetiny
    v dňoch koreňov - Panna, Býk, Kozorožec - pre peknú koreňovú zeleninu
    v dňoch listov - Rak, Škorpión, Ryby - pre peknú listovú zeleninu.
  • novozaložený záhon na jar vždy pred sadením treba tri krát skypriť
    - v dňoch Leva pri dorastajúcom Mesiaci oživujú všetky semená burín, nachádzajúce sa v pôde, všetko klíči a rastie.
    - v dňoch Kozorožca pri ubúdajúcom Mesiaci prekopaním naklíčená burina sa zničí a už takmer nevyrastie,
    - v dňoch pri ubúdajúcom Mesiaci.
  • podmienkou úspechu je aj používané náradie. Netreba veľké množstvo, ale kvalitné, vždy čisté a správne uložené. Základnú sadu náradia by mal tvoriť
    • rýľ - na prevracanie pôdy, sadenie stromkov a kríkov,
    • obojstranná motyka - na prevzdušňovania a okopávanie
    • škrabka - na zoškrabávanie buriny
    • kultivátor - na uvoľňovanie a zarovnávanie hriadok pred siatím a vysádzaním
    • trojzubec - na prevzdušňovanie pôdy medzi rastlinami
    • nôž na konáre - na strhávanie nežiadúcich výhonkov
    • záhradnícke nožnice - kvalitné a ostré, aby nepoškodzovali konáre
    • vidly - na drobenie hrúd, rozhadzovanie hnoja, kompostu, prevzdušnenie trávnika
    • fúrik - ľahký, stabilný, s kolieskom chráneným pneumatikou
    • krhla - na polievanie

Všeobecné zásady pre prácu pod vplyvom Mesiaca

Siatie, sadenie, presádzanie

  • každý nový výsev a sadenie prevádzajte v čase, keď Mesiac prechádza plodnými znameniami zvieratníka, v menej plodných znameniach využite priaznivé aspekty Mesiaca s Venušou a Jupiterom
  • ak použijete i znamenie menej plodné, je potrebné rešpektovať priaznivé aspekty pôsobenia Mesiaca s Venušou, alebo Jupiterom. To znamená konjukcia, sextil a trigon.
  • pre sadenie a presádzanie zeleniny a kvetín je najvhodnejší čas pribúdajúceho Mesiaca v znamení Býka, alebo Raka.
  • rastliny a zelenina, ktorá dáva úžitok nadzemnou časťou, treba vysádzať a vysievať v čase dorastajúceho Mesiaca od novu po spln, alebo pri zostupnom Mesiaci, okrem hrachu,
    • plodovú zeleninu a ovocie sejte a saďte v dňoch plodu - v znamení - Baran, Lev, Strelec
  • jahody vysádzajte v čase ubúdajúceho Mesiaca v tretej štvrti, v dňoch kvetu v znamení Váh, alebo Blížencov. Nikdy nie znamení Vodnára.
  • na sadenie rastlín, ktorých plody obsahujú veľa vody a štiav napr. melóny, uhorky, paradajky ap. je vhodné obdobie pribúdajúceho Mesiaca v znamení Raka. Toto obdobie je vhodné aj na sadenie a presádzanie šalátu a siatie trávy.
  • všetky aromatické a štipľavé rastliny a zeleninu napr. cesnak, cibuľa, reďkev, reďkovka, pažítka, chren ap. je potrebné sadiť v čase ubúdajúceho Mesiaca v znamení Škorpióna. Vhodné aj na siatie maku, papriky a horčice.
  • listovú zeleninu sejte a seďte v dňoch listov - v znamení - Rak, Škorpión, Ryby
  • hlávkový šalát sejte a vysádzajte len v čase ubúdajúceho Mesiaca a kedykoľvek v znamení Raka.
  • rastliny a zelenina s úžitkovou časťou pod zemou sejte a vysádzajte pri ubúdajúcom Mesiaci a v dňoch koreňa
  • koreňovú zeleninu sejte a saďte v dňoch koreňa - v znamení Panna, Býk, Kozorožec, výnimkou sú zemiaky, ktoré treba sadiť pri ubúdajúcom Mesiaci krátko po splne, nikdy nie blízko novu
  • na dosiahnutie veľkých a silných koreňov zemných plodov a cibuľovín napr. mrkvy, koreňového petržlenu, zeleru, môžete využiť aj obdobie od splnu do novu v čase ubúdajúceho Mesiaca v znamení Škorpióna alebo Rýb.
  • kvetiny a liečivé byliny sejte a saďte v dňoch kvetov- v znamení Blíženci, Váhy, Vodnár
  • na sadenie kvetín v letnom období je najvhodnejšie obdobie Váh.
  • na sadenie a presádzanie ruží využite čas pribúdajúceho Mesiaca v znamení Barana, alebo Strelca. Výnimočne v znamení Leva v priaznivom aspekte Mesiaca s Jupiterom, alebo s Venušou.
  • v jarnom období je priaznivé obdobie na siatie obilia postavenie Mesiaca v znamení Rýb, alebo Barana. V jeseni postavenie v znamení Škorpióna
  • v jeseni je potrebné dbať pri vysádzaní na čas ubúdajúceho Mesiaca
  • nikdy nesejte a nepresádzajte v čase keď máte žiaľ, ste silne podráždení, zlostní, v strese, preťažení starosťami, ak ste sa s niekým práve pohádali, alebo máte menštruáciu. Vtedy dochádza k veľkému úbytku životodárnej energie semien a sadeníc a prudko sa znižuje ich schopnosť klíčenia a rastu.
  • semienka a sadeničky uchráňte styku s kovovými predmetmi, pretože tým sú ochudobňované o veľkú časť svojej životnej sily a energie, dokonca môžu stratiť schopnosť klíčenia a rastu.
  • siatiu a sadeniu neprospieva čas splnu, napriek tomu, že vplyv Mesiaca je najväčší. Je to obdobie sucha, a každý výsledok je charakterizovaný malým množstvom malých plodov, s bujnými, vysokými stopkami a množstvom listov.
  • na jednom mieste po roku vystriedajte plodiny s podzemnými plodmi so zeleninou s nadzemnými úžitkovými plodmi, alebo zvoľte štvorročný cyklus podľa skupín -koreňové, kvitnúce, listové a plodové. Každá skupina odoberá s pôdy prevažne iné látky a súčastne jej dodáva nové.
  • staršie rastliny a stromy sa dobre ujímajú v čase zostupného Mesiaca a v dňoch Panny.
  • na sadenie a presádzanie stromov a krov bez ohľadu na druh sa hodí aj obdobie splnu v deň pred a po splne, keď Mesiac prechádza znamením Panny, alebo Váh
  • pre ovocné a listnaté stromy je najvhodnejšie znamenie Býka, alebo Váh
  • pre jablone je najvhodnejšie znamenie Panny
  • pre ihličnany je najvhodnejšie znamenie Kozorožca
  • pre slivky, broskyne, moruše je najvhodnejšie znamenie Strelca v priaznivom aspekte s Jupiterom
  • mladé rastlinky vysádzajte v podvečer a nikdy nie v znamení Vodnára
  • pri siatí aj sadení je potrebné rastlinám vybrať správneho suseda, nielen preto, aby ste neplytvali priestorom, ale je potrebné vedieť, že niektoré druhy rastlín sa vzájomne podporujú a súčastne sa chránia pred škodcami, iné sa vedľa seba navzájom neznášajú a nerastú

Mimoriadne priaznivé spoločenstvo
Karotka- cibuľa, Rajčiaky – cibuľa, petržlen, Zemiaky - hlúboviny, Šalát – reďkovka, Hrášok - zeler
Mimoriadne nepriaznivé spoločenstvo
Cibuľa - fazuľa, kapusta, kel, zemiaky, Paradajky - červená kapusta, cvikla, hrach, Šalát - reďkovka, Petržlen - hlávkový šalát, Hrach - fazuľa

Vhodné a menej vhodné kombinácie vytvára


Rastlina

Doporučená kombinácia

Nevhodná kombinácia
Uhorky bazalka, zeler, fazuľa, hrach, kukurica, pažítka, šalát kaleráb, hlúboviny, cibuľa, cvikla, petržlen zemiaky, paradajky, reďkovka
Paradajky
bazalka, zemiaky, zeler, cibuľa, cesnak, kukurica, pór mrkva, petržlen, reďkovka, špenát, hlúboviny, kaleráb, šalát, fazuľa cvikla, fazuľa, fenykel, hrach, repa,
Zemiaky kríčková fazuľa, špenát, kaleráb, kôpor, bôb, zeler, cesnak, hrach, paradajky kapusta baklažán, cibuľa, kukurica, uhorka
Zeler kríčková a popínavá fazuľa, špenát, cibuľa, paradajky, cesnak, kaleráb, hlúboviny, uhorky, kukurica, petržlen, šalát
Petržlen paradajky, cibuľa, reďkev, uhorky
 
Špenát paradajky, popínavá fazuľa, jahody, kaleráb, karotka, zemiaky, hlúboviny, reďkovka repa
Šalát cibuľa, paradajky, kríčková a popínavá fazuľa, reďkovka, hrach, uhorky, jahody, karotka, hlúboviny, cesnak, bôb, pór, repa, reďkev, kôpor petržlen
Cibuľa
paradajky, jahody, uhorky, petržlen, šalát, kaleráb, mrkva zemiaky, fazuľa, hrach, kapusta
Jahody karotka, cesnak, hlúboviny, reďkovka, reďkev, hlávkový šalát, špenát, cibuľa kapusta
Kapusta zemiaky, zeler, fazuľa, hrach, paradajky, repa, šalát
cibuľa, čakanka, cesnak, fenykel, paštrnák, pór
Pór zeler, cibuľa, fenykel, jahody, mrkva, paradajky, šalát
fazuľa, hrach, petržlen, repa, kapusta
Mrkva cibuľa, fazuľa, hrach, pažítka, pór, paradajky, redkovka,
repa
Kukurica fazuľa, hrach, paradajky, tekvicovité
zemiaky, zeler, repa
Fenikel
zeler, pór
fazuľa, paštrnák, paradajky, kapusta
Fazuľa baklažán, zemiaky, zeler, hrach, jahody, kukurica, mrkva, pór, reďkovka, šalát, špenát, hlúboviny cibuľa, cesnak, fenykel, paradajky, repa
Cesnak
zemiaky, jahody fazuľa, hrach, kapusta
Baklažán fazuľa zemiaky
Tekvica bazalka, zemiaky, kukurica
reďkovka
Hrach
zemiaky, zeler, fazuľa, chren, kukurica, mrkva, uhorka, reďkovka, šalát, kapusta cibuľa, cesnak, petržlen, pór,
Chren
hrach, uhorka, petržlen, pór, paradajky cibuľa, cesnak, repa
Kaleráb
zeler, pór, repa, šalát čakanka, fenykel, jahody, reďkovka
Reďkovka
fazuľa, hrach, mrkva, paradajky, šalát, špenát
melón, tekvica, kapusta
Repa zeler, cibuľa, šalát, kapusta chren, mrkva, pór, paradajky, popínavá fazuľa
Kozlík lekársky Cibuľa, jahody, pŕ, kapusta



Siatie a sadenie v znamení ...

Baran dni na siatie a sadenie všetkého okrem kapusty, kelu a repných semien Znamenie uprednostňuje šalviu olivu bodliak, lopúch, cesnak, cibuľu, korenie čierne, horčicu, aloe, žihľavu, tabak, pelynek, smrek
Býk dni na siatie, sadenie a presádzanie všetkých obilnín, zeleniny a kuchynského korenia, vhodné pre pestovanie ľanu Znamenie uprednostňuje ľan, konvalinku, rozmarýn, myrtu, púpavu, deväťsil. sedmikrásku, skorocel, ružu, fialku, materinu dúšku, jelšu
Blíženci dni na siatie a sadenie všetkých motýľokvetých rastlín - hrach, bôb, vika, všetkých popínavých a plazivých rastlín Znamenie uprednostňuje jazmín, bazu, petrklíč, rebríček, svlačec, kozlík,levandulu, kôpor, azalku, vavrín, papradie, morušu,
Rak dni na siatie, sadenie a presádzanie všetkých rastlín s dužinatým listom -kapusta, kel, ale aj čierna reďkev, reďkovka a všetkých druhov repy. Nesejte hrach, pretože neskoršie hnije. Znamenie uprednostňuje – kosatec, lekno, materinu dúšku, uhorku, melón, kapustu, tekvicu, řeřichu, šalát, mak, ľaliu, jetel, liesku
Lev v dňoch znamenia nie je vhodné siať a sadiť, vhodnejšie je prerezávanie stromov, krov a viniča Znamenie uprednostňuje - slnečnicu, ružu, anýz, skorocel, levandulu, orgován, harmanček, prvosienku, nezábudku, chryzantému, nechtík, pivoňku, jaseň, dub
Panna v dňoch znamenia je lepšie nesiať a nesadiť, je vhodný čas na vysádzanie jabloní. Znamenie uprednostňuje - konvalinku, myrtu, majoránku, papraď, mandragoru, hlávkový šalát, obilniny, hloh, čiernu bazu, jabloň, liesku
Váhy dni na siatie a sadenie všetkých tenkých rastlín, niektorých tráv, kučeravého petržlenu ap. Znamenie uprednostňuje - slnečnicu, bielu ružu, fialku, prvosienku, sirôtku, brečtan, deveťsil, vres, světlík., rozmarýn, brezu, buk
Škorpión dni na siatie a sadenie všetkého, veľmi vhodný čas je pre cibuľu a cesnak. Nesaďte zemiaky, majú príliš bohatú vňať na úkor hľúz Znamenie uprednostňuje - bodliak, kozlík, horec, zimolez, šalvia, praskyřník, dríšťal, pelynek, žihľavu, cibuľu, reďkev, dub, vres, buk
Strelec dni na siatie a sadenie všetkých rastlín so špicatým dlhým listom, to sú obiloviny, predovšetkým ovos, a všetky druhy trávy. Úspešné je vysádzanie stromov, zvlášť orechov a gaštanov. Znamenie uprednostňuje - levandulu, mätu, ľaliu, červenú ružu, begoniu, slez, karafiát, prasličku, šalviu, pupavu, šípky, čakanku, javor, palmu
Kozorožec v dňoch znamenia nie je vôbec vhodné obdobie na siatie a sadenie. Rastliny sadené v tomto období majú málo plodov a zrna Znamenie uprednostňuje – skorocel, prasličku, čemericu, kosatec, náprstník, konope, ľan, rešetlák, borovicu, topoľ, dub, imelo, vŕbu
Vodnár v dňoch znamenia nesejte, ani nepresádzajte. Toto obdobie praje hlavne burine Znamenie uprednostňuje - orgován, sirôtku, ľan, myrtu, chrpu, čiernu čemericu, osiku, vŕbu
Ryby dni na siatie a sadenie všetkých rastliniek. Je to najvhodnejší čas pre siatie ľanu, ale aj pre sadenie rastlín s tvrdým jadrom - marhule, broskyne, slivky, čerešne a iné kôstkoviny. Znamenie uprednostňuje - mätu, levandulu, rebríček, jaterník, blen, rulík, omej, bolehlav, kerblík, komonicu, yzop, pilát, mak, kávovník, tabak, čajovník, jasmín, jilm, topol, huby – zvlášť jedovaté


Prevencia a boj s burinou a škodcami

Prevencia a boj s burinou a škodcami v súlade s rytmami a potrebami prírody nestoja takmer nič, okrem trocha dobrej vôle a trpezlivosti, pretože veľmi často rastliny označované ako burina sú zdrojom látok, ktoré po odumretí rastliny sú pre vyčerpanú pôdu zdrojom cenných látok prispievajúcich k nadobudnutiu biologickej rovnováhy. Podobne škodcovia sú z hľadiska živočíšnej ríše dôležitým ohnivkom v nekonečnej reťazi života. Preto ak nechcete prírodu ničiť, ale žiť s ňou v harmonickej jednote, položte si pri pohľade na burinu či škodcov otázku : „ Sú to naozaj škodcovia?“ „ Čo je hlavná príčina ich napadnutia?“ „Urobil som všetko čo bolo v mojich silách, alebo sa stala chyba pri sadení a ošetrovaní rastlín?“ Je veľmi potrebné zmeniť celkové zmýšľanie a postoj k takémuto boju. Je treba upustiť od rýchlo pôsobiacich prostriedkov chemického priemyslu a vrátiť sa k prevencii, k primeranému a cieľavedomému konaniu a k zdravému sedliackemu rozumu.

Najlepším liekom proti všetkým neduhom v živočíšnej aj v rastlinnej ríši je prevencia
  • všeobecne platí využívať v boji proti škodcom fázu ubúdajúceho Mesiaca
  • k obmedzeniu výskytu škodcov má vplyv správna voľba susediacich rastlín.
  • proti hromadnému výskytu škodcov je užitočné striedanie rastlín s úžitkom nad a pod zemou a výsadba a sejba v správnom časovom okamihu, pri zohľadnení vplyvov dní listu, plodu a koreňa na kvetiny alebo priesady
  • proti škodlivému hmyzu, ktorý sa zdržuje v pôde treba bojovať v dňoch koreňa / Býk, Panna, Kozorožec
  • proti nadzemným škodcom bojujte pri postavení Mesiaca v znamení Rak, ale aj postavení v Blíženci a Strelec
  • všetky zeleninové druhy vysádzajte pri dorastajúcom Mesiaci, cibuľoviny pri ubúdajúcom Mesiaci.
  • opakované ošetrovanie a polievanie zeleninových záhonov pri nepriaznivých vplyvoch pôsobenia mesačných síl pripravuje živnú pôdu pre nežiadúci škodlivý hmyz
  • opakované časté zalievanie izbových a balkónových kvetín v dňoch kvetov, sa na listoch rozmnožujú vošky. Kvetiny je potrebné polievať v dňoch listov /Rak, Škorpión, Ryby
  • vhodný čas na pletie a vytrhanie buriny je ubúdajúci Mesiac, najlepšie v znamení Kozorožca
  • na boj s burinou využite okamih dotyku v dňoch Leva pri dorastajúcom Mesiaci, kedy všetka burina sklíči prekopaním záhonov a v prichádzajúcich dňoch Kozorožca pri ubúdajúcom Mesiaci ju môžete vyplieť.
  • v jeseni prekopte všetky záhony pri ubúdajúcom Mesiaci, pripravíte si záhony na budúci rok.
  • mimoriadny deň na pletie je 18. jún predpoludním do 12. hod. V tomto čase vypletá zelina viac nevyrastie, odumrú aj korienky. Pozor na poškodenie pestovaných rastlín, náhodne vytrhnutá rastlinka po zasadení už rásť nebude.
  • pri ničení buriny nezabúdajte, že poľné plodiny a burina vytvárajú často symbiózu na zachovanie kvality pôdy. Napr. horčica a ohnica, sú sprievodné rastliny ovsa, znižujú kyslosť pôdy spôsobenú kyslím pôsobením ovsa.
  • proti škodcom sa doporučuje vysiať, alebo vysadiť príslušnú rastlinku v susedstve napadnutého porastu.
  • dodržte termín výsadby zeleninových druhov v čase dorastajúceho Mesiaca a cibuľovín v čase ubúdajúceho Mesiaca.
  • na priamy boj je možné použiť aj výluhy príslušných rastlín podľa návodu : Do 10 l litrov studenej vody nasypte asi dve hrste príslušnej rastliny v čase pred splnom a nechajte vylúhovať 24 hod. Ak budete pripravovať výluh v čase ubúdajúceho mesiaca, je potrebné nechať rastliny lúhovať 48 hod. Nezriedený výluh vylejte do koreňovej oblasti, do pôdy okolo nadzemnej časti napadnutej rastliny. Nikdy nelejte na kmeň, stonku, steblo, listy, ani kvety! Zvyšok môžete použiť zriedený ako hnojivo
 
Mlynárik kapustový mäta, šalvia, rajčiak, tymián, palina
Listové vošky kapucínka, pŕhľava, lienky
Roztoče maliny
Osy vinič
Skočky baza čierna, palina, mäta, , cesnak, šalát
Mravce ľevanduľa, polný šalát, vratič, zakopané mŕtve ryby
Myši cesnak, korunka kráľovská, skorocel kopijovitý, komonica
Múčnatka cesnak, pažítka, bazalka
Vrťavka mrkvová cibuľa, šalvia
Hubové choroby pažítka, praslička roľná
Plesne Cibuľoviny
Krty pri dorastajúcom Mesiaci uvolniť dieru rozhrabaním


Pravidlá na rez rastlín
  • zmladzovací aj výchovný rez na rastlinách a stromoch a kríkoch v čase ubúdajúceho mesiaca nenesie zo sebou riziko vzniku škody, pretože miazga zostupuje a nevyteká z rastliny. Podobné pôsobenie má aj zostupný Mesiac v čase Blížencov až Strelca.
  • najnepriaznivejšie obdobie pre rez je dorastajúci mesiac a dni listu v znamení Rak, Škorpión, Ryby. Vtedy strom stratí veľa miazgy, čo brzdí vývin plodov. Rastlina síce nevyhynie, ale úroda môže celkom vynechať.
  • vyvarujte sa prerezávaniu v čase splnu v znamení Raka, pretože vtedy môže strom celkom vyhynúť.
  • rastliny a stromy, ktorých rast sa zastavil , zakrpatievajú a chradnú úspešne ošetríte zrezaním vrcholca pri ubúdajúcom mesiaci v poslednej štvrti, najlepšie v čase novu. Vrcholec treba odrezať tesne nad najvrchnejšou bočnou vetvou.

Pravidlá pre šľachtenie drevín
  • šľachtenie drevín za účelom spájania štepov z ušľachtilých ovocných, alebo okrasných drevín s podpníkmi z planých, ale zdravo rastúcich odrôd na posilnenie zdravého rastu a dosiahnutie väčšej odolnosti.
  • štepenie a očkovanie vykonať v dorastajúcom Mesiaci, najlepšie blízko splnu, v dňoch plodu - Baran, Lev, Strelec a v čase priaznivého postavenia Jupitera a Venuše s Mesiacom. V tomto čase miazga stromu rýchlo stúpa aj do naštepenej vetvičky či očka a umožňuje tak lepšie spojenie s podnožou. Takto naštepený strom prináša každoročnú úrodu.
  • ak nestihnete termín, je možné prácu urobiť v období vzostupného Mesiaca, v dňoch plodu.
  • odrezky na šľachtenie výborne rastú a spevnejú, keď ich získate pri ubúdajúcom Mesiaci a v znamení Panny.

Pravidlá pre hnojenie rastlín
  • každé prehnojenie bráni vývinu koreňovej sústavy najmä ovocných stromov, množstvo treba riadiť potrebami rastlín.
  • ak budete využívať správne časové termíny hnojenia, spotreba hnojív je podstatne nižšia.
  • načasovať správny okamih hnojenia má svoju úlohu voľba postavenia Mesiaca v správnom zvieratníkovom znamení.
  • okrem ubúdajúceho Mesiaca a splnu dbajte na hnojenie a polievanie v dňoch listu v znamení Rak, Škorpión, Ryby.
  • na hnojenie kvetín so slabou koreňovou sústavou voľte deň koreňov v znamení Býk, Panna, Kozorožec
  • kvetiny, ktoré už nechcú kvitnúť dodajte hnojivý roztok v dňoch kvetu v znamení Blíženci, Vodnár, Váhy.
  • nie je vhodné časté hnojenie, pretože otvára cestu listovým voškám. Signálom na hnojenie v deň kvetu nesmie byť ročným obdobím podmienený čas opakovaného kvitnutia.
  • najvhodnejším časom na hnojenie zeleniny, ovocia a obilnín, ktoré nemusia mať pekné kvety, ale plody plné života je čas ubúdajúceho Mesiaca alebo splnu v dňoch plodu v znamení Baran a Strelec.
  • dni Leva nie sú vhodné, pretože je „najohnivejším“ znamením zvieratníka a pôda, sejba a rastlinky by sa mohli ľahko spáliť hlavne na suchších pôdach.

Pravidlá pre založenie kompostu
Kompost slúži ako dobré prírodné hnojivo Je jednou z ciest návratu k prirodzenej, dynamickej rovnováhe a zachovaniu vnútornej sily a celistvosti prírody. Upustením od prehnaného používania umelých hnojív a vrátením sa k prirodzenému hnojeniu vraciame prírode to, čím nás obdarúva, a čo z nej získavame svojou prácou.
  • na jeho založenie sú najpriaznivejšie dni v znamení Panny a v čase ubúdajúceho alebo zostupujúceho Mesiaca.
  • najvhodnejším miestom na jeho založenie je polotieň chránený pred vetrom, aby kompost nevysychal a rastlinné zvyšky mali dostatok tepla na rozklad. Nezakladajte ho na miestach, kde sa v blízkosti nachádzajú miesta na oddych. V blízkosti je vhodný živý plot, alebo porast popínavej fazule.
  • plochu pod kompostom skypryte do hĺbky asi 10 cm a do výšky asi 10 cm naukladajte suchý, savý materiál napr. drobno posekané raždie, trávu, slamu.
  • podložie pokryte nakypreným, málo poddajným, ale priepustným materiálom. Inak by sa hromadila naspodku voda, dážďovky by si nenašli cestu do kompostu.
  • organický materiál a odpad ukladajte postupne vo vrstvách bez udupávania. Hodia sa všetky rozložiteľné látky rastlinného aj živočíšneho pôvodu, nesmú však obsahovať škodlivé prímesi. Konáre drobno posekajte. Suchý materiál pred vrstvením navlhčite. Nepoužívajte choré a škodcami napadnuté časti rastlín a korene burín - tie je potrebné spáliť. Nie je vhodný ani všetok kuchynský odpad a zvyšky jedál - vábia nežiadúci hmyz a potkany.
  • v dňoch zeme v znamení Panny, Býka, Kozorožca je potrebné pridať pomocné biologické rozkladné prostriedky napr. mletý vápenec, ktoré podporujú tvorbu humusu a zabezpečujú zdravý rozklad.
  • na podporu rozkladného procesu pridajte ako medzivrstvu aj starší polovyzretý kompost a záhradnú zeminu, alebo maštaľný hnoj. Striedavo pridajte aj kypriaci materiál, ktorý pri dorastajúcom Mesiaci niekoľkokrát udupte. Pokosenú trávu nevrstvite do výšky viac ako 10 cm, podporili by ste tvorbu plesní.


Pravidlá pre zber úrody, skladovanie a konzervovanie

Napriek rovnakým metódam uskladňovania či zberu, často dosahujete rozdielne výsledky. Niekedy sa potraviny kazia krátko po uskladnení, či otvorení zaváraniny, inokedy vydržia veľmi dlho. Staré skúsenosti pomocou, ktorých je možné trvanlivo uchovávať plody záhrad, polí a lesa je správny okamih zberu a konzervovania.
  • najpriaznivejším obdobím zberu, konzervovania, uskladňovania a ukladania do pivníc je obdobie vzostupného Mesiaca v znameniach od Strelca po Blížencov s vylúčením dní Panny, Rýb, Raka. Je menej závislé od fáz Mesiaca, dôležitejšie je postavenie v zvieratníku.
  • na zber a uskladnenie zeleniny, zemiakov a obilia, sú najvhodnejšie dni Barana.
  • ovocie trhajte v čase ubúdajúceho Mesiaca, menej hnije a dlhšie vydrží
  • zozbierané ovocie a zelenina majú pri vzostupnom Mesiaci viac štiav a zachovávajú si ich aj po zbere, čím dávajú predpoklad dobrej chuti a trvanlivosti
  • rastliny s úžitkovou časťou nad zemou zberajte v čase ubúdajúceho Mesiaca.
  • v dňoch Rýb napriek tomu, že sa nachádzajú v období vzostupného Mesiaca zbierajte plodiny len na okamžitú spotrebu. Nie je to vhodný čas na ukladanie ovocia a zeleniny do pivníc, pretože hrozí nebezpečie vzniku hniloby a plody majú mdlú chuť.
  • aj plody záhrad a polí pozbierané v čase dorastajúceho Mesiaca je potrebné čo najskôr spotrebovať, ak sa mesiac nenachádza v znamení zo vzostupnou silou
  • bezpodmienečne vylúčte zber, uskladňovanie a konzervovanie v dňoch Panny a Raka. Zaváraniny veľmi ľahko napáda pleseň.
  • plody, ovocie a byliny určené na sušenie treba oberať a zbierať v čase ubúdajúceho Mesiaca.
  • police určené na uskladnenie ovocia čistite pri ubúdajúcom Mesiaci v dňoch, ktorých živlom znamenia je vzduch a oheň - Baran, Lev, Strelec, Blíženci, Váhy, Vodnár. Police zostanú suché, predídete vzniku plesní.
  • zaváranie a konzervovanie všetkých potravín v čase vzostupného Mesiaca má oveľa väčšiu trvanlivosť aj bez pridania umelých želírujúcich a konzervačných prísad.



Práca v záhrade pod vplyvom Mesiaca pri jeho ceste zverokruhom

BARAN - dni plodov a semien, ohňa a tepla C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca -
C- od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce strihanie pomaly rastúcich živých plotov, ničenie zeliny a škodcov, veľmi priaznivé na hnojenie, zber uskladnenie obilnín, zmrazovanie ovocia a zeleniny  
Ošetrenie stromov
presvetľovací rez a hnojenie ovocných stromov  
Zelenina siatie a sadenie rastlín, ktoré sa pestujú pre plody, majú rýchlo vyklíčiť a potom sa presádzajú. Vhodný čas na hnojenie zeleniny, sadenie rebarbory a plodín určených na okamžitú spotrebu  
Ošetrenie kvetín
  Siatie, sadenie

D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D– od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce
šľachtenie stromov, siatie a uskladňovanie obilnín  
Ošetrenie stromov
Šľachtenie všetkých stromov očkovaním, vrúbľovaním, ap  
Zelenina siatie rastlín, ktoré majú rýchle klíčiť, siatie a sadenie rastlín pestovaných pre plod  
Ošetrenie kvetín
  Siatie, sadenie


BÝK - dni koreňa, zeme a chladu C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu

C - od splnu k novu
Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce zakladanie kompostu, hnojiska, ničenie škodcov, ktorí žijú v zemi, konzervovanie, odkladanie koreňovej zeleniny a zaváranín do zásoby, prihnojovanie pri slabej tvorbe koreňov  
Ošetrenie stromov veľmi vhodné vysádzanie stromov, krov a živých plotov ošetrovanie stromov
Zelenina siať a sadiť zeleninu koreňovú a hľuzovú - zemiaky, topinambury, cibuľa, mrkva, petržlen, reďkovka, reďkev. Klíčenie semien je uvolnené, všetko rastie pomaly, úroda je trvanlivejšia, menej napádaná škodcami  
Ošetrenie kvetín
presádzanie kvetín, prihnojovanie kvetín so slabšou koreňovou sústavou  


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce
vhodné ukladanie plodín do zásoby  
Ošetrenie stromov vhodné v deň pred a po splne na sadenie a presádzanie ovocných a listnatých stromov, ovocných kríkov, sadenie odnoží stromov  
Zelenina siatie a sadenie zeleniny koreňovej ale aj listovej - šalát, kapusta, fazuľa ap., presádzanie sadeníc,  
Ošetrenie kvetín
presádzanie kvetín  


BLÍŽENCI - dni kvetov, vzduchu a jasu C -obdobie ubúdajúceho Mesiaca -
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce boj proti škodcom, prihnojovanie práve kvitnúcich rastlín, najmä ak kvitnú v neobvyklom čase  
Ošetrenie stromov
omladzujúci rez najlepšie v tretej štvrti od Blížencov po Strelca  
Zelenina veľmi vhodné na siatie, výsadbu a presádzanie všetkého, čo rastie do výšky  
Ošetrenie kvetín siatie a sadenie najmä plazivých kvetín, prihnojovanie kvetín, ktoré slabo kvitnú netreba preháňať, aby rastliny nenapadli vošky,  


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce najvhodnejší čas na siate, výsadbu a presádzanie a všetkých popínavých a plazivých rastlín pre iné práce
Ošetrenie stromov   Sadba a ošetrovanie stromov a krov
Zelenina siatie a sadenie popínavej a plazivej zeleniny, chmeľu a motýľokvetných rastlín - bôb, hrach, vika  
Ošetrenie kvetín
sadenie popínavých a plazivých kvetín  


RAK - dni listov a vody C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce kropenie, zavlažovanie, polievanie všetkých rastlín, vrátane izbových a balkónových kvetín, hnojenie, zelené hnojenie, strihanie sadeníc a odnoží, boj proti nadzemným škodcov uskladňovanie konzervovanie ukladanie zásob
Ošetrenie stromov najvhodnejšie obdobie na rez viniča v tretej štvrti presvetľovací rez v skorej jari v splne
Zelenina vhodné sadenie a vysádzanie listovej zeleniny - šalát - tvorí pekné hlávky, súčastne zeleniny s úžitkom nad aj pod zemou - zeler, cibuľa, petržlen, hrach, šalvia, červená repa, zemiaky sadenie a siatie rastlín, ktoré majú rásť do výšky
Ošetrenie kvetín siatie, sadenie a hnojenie všetkých druhov kvetín; trvaliek, dvojročných kvetín a cibúľ a hľúz do trávnatej plochy natrvalo; vhodné sú najmä - fiala žltá, flox, hyacint, narcis, letná šalvia, zvonček.  


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce kosenie trávy pre rýchly a dobrý rast, hnojenie pre rýchly účinok, zalievanie ukladanie do pivníc uskladňovanie konzervovanie
Ošetrenie stromov sadenie listnatých stromov a okrasných kríkov presvetľovací rez v skorej jari a splne
Zelenina siatie a sadenie listovej zeleniny a všetkých rastlín , s väčšie množstvom vody.kaleráb, chren, kukuricu, karfiol, uhorky, paradajky, žeruchu, špenát, tekvicu, kapustu, ap.bôb, artičoky, brokolica, zeler, petržlen na vňať, jarnú cibuľu, cukety, šošovicu, melón, fazuľu na struky, hrach, ružičkový kel, siatie a sadenie rastlín, ktoré rastú do výšky
Ošetrenie kvetín siatie a sadenie všetkých kvetín, z jednoročných letničky, z viacročných ruže, ľalie, karafiát.  


LEV - dni plodu, semien, ohňa a tepla C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce strihanie trávnika pre pomalý rast, zber liečivých bylín na posilnenie srdca, hnojenie zeleniny, ovocia a obilnín, zmrazovanie ovocia a zeleniny Používanie umelých hnojív, krájanie ka- pusty, pletie buriny
Ošetrenie stroov presvetľovací rez ovocných stromov, strihanie krov, živých plotov a viniča najmä v predjar  
Zelenina siatie a sadenie plodín a zeleniny ľahko podliehajúcej skaze, siatie a sadenie plodín, ktoré potrebujú veľa vody paradajky, zemiaky;
Ošetrenie kvetín
  Siatie, sadenie


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce siatie obilia na zamokrených poliach, siatie trávy, Používať umelé hnojivá, plieť burinu, krájať kapustu - vysýchá
Ošetrenie stromov
zušľachťovanie korún , štepenie počas skorej jari,  
Zelenina
siatie a sadenie zeleniny, ktorá rýchlo a ľahko podlieha skaze už na záhone  
Ošetrenie kvetín
  siatie a sadenie


PANNA -dni koreňa, zeme a chladu C- obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce zakladanie kompostu a hnojísk, hnojenie, prihnojovanie kvetín so slabšou koreňovou sústavou boj proti škodcom v pôde, sekanie a strihanie trávnika pre pomalý rast, osadzovanie stĺpov na plot, rozvoz hnoja zaváranie a konzervovanie úrody
Ošetrenie stromov v jeseni na vysádzanie sadeníc , orezávanie stromov, kríkov a viniča; výsadbu solitérnych stromov určených pre rast do výšky, presádzanie starých stromov na jar a v jeseni, vysádzanie kríkov a živých plotov ktoré majú rýchlo rásť,  
Zelenina práce súvisiace zo sadením a presádzaním, rastliny sa dobre ujímajú vysádzať šalát, vybehne do kvetu
Ošetrenie kvetín Presádzanie izbových a balkónových kvetín, prihnojovanie kvetín so slabšou koreňovou sústavou, siatie a sadenie jednoročných kvetín - astry, flox, narcis, snežienka, tulipán, popínavé kvetiny - ruže, ap.  


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce pestovateľské zásahy pri preorganizovaní práce v svojej záhrade, vysiaty trávnik vytvára hustý koberec  
Ošetrenie stromov sadenie a presádzanie stromov jabloní najlepšie deň pred splnom, alebo po ňom, štepenie stromov jabloní, vysádzanie stromov pre rýchly rast, presádzanie starých stromov  
Zelenina vysádzanie sadeníc, rýchlo sa ujmú, a vytvárajú dobrú koreňovú sústavu.
 
Ošetrenie kvetín pre letničky, popínavé rastliny, cibule a hľuzy na prezimovanie - Kvetiny rýchlo rastú a majú veľa kvetov. Prezimované muškáty sa presádzajú rozdelené na trsy a narezané odrezky dobre zakoreňujú..  


VÁHY - dni kvetov, vzduchu a jasu C obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce neutrálne obdobie, práca nedopadne veľmi dobre, ani zle, vhodné siatie a sadenie kvetových liečivých bylín  
Ošetrenie stromov
  ošetrovanie stromov
Zelenina sadenie zemiakov, cibule, fazule, hrachu,siatie hlávkového šalátu, reďkovky  
Ošetrenie kvetín siatie a sadenie všetkých druhov trvaliek - bocianí nos, flox, narcis, kríková ruža, tulipán, prihnojovanie slabo kvitnúcich rastlín, strihanie ruží,  


D -obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce
neutrálne znamenie a každá práca môže dopadnúť veľmi rôzne  
Ošetrenie stromov
sadenie viniča, okrasných kríkov a ovocných stromov, ktoré rýchle rastú  
Zelenina na siatie a sadenie prevažne tej časti zeleniny, ktorá má úžitkový význam svojou nadzemnou časťou - brokolica, zeler, petržlen na vňať, cukety, fazuľa, hrach, ružičkový kel, karfiol, majoránku, kapusta,  
Ošetrenie kvetín
siatie a sadenie jednoročných kvetín, cibúľ a hľúz na prezimovanie  


ŠKORPIÓN - dni listov a vody C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce zavlažovanie, kropenie a polievanie vrátane izbových a balkónových kvetín, siatie, sadenie, zber a sušenie všetkých druhov liečivých bylín, kosenie trávnikov, hnojenie tráv a na list,  
Ošetrenie stromov stínanie stromov v tretej štvrti do novu, rez viniča  
Zelenina siatie a sadenie zeleniny ostro pálivej a štiplavej, zeleniny listovej a zeleniny s úžitkom z nadzemnej aj podzemnej časti  
Ošetrenie kvetín veľmi vhodné na siatie a sadenie trvaliek, dvojročných kvetín, kvetín z cibuliek a hľúz, aj natrvalo do trávnatých plôch  


D -obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce veľmi priaznivé na ničenie slimákov, kosenie, strihanie trávnikov pre rýchly rast, strihanie živých plotov, hnojenie pre rýchly účinok,  
Ošetrenie stromov sadenie všetkých ovocných stromov, kríkov, ríbezlí, egrešov, ostružín, malín, stromov a krov s bobuľovými plodmi vhodnými na štepenie a presádzanie. v skorej jari presvet ľovací rez stromov. Pri stínaní hrozí rozšírenie kôrovca
Zelenina siatie a sadenie všetkej zeleniny koreňovej listovej, štipľavej a pálčivej, bobuľovitej a hľuznatej - karfiol, brokolica, fazuľa, hrach, uhorky, kapusta, kukurica, paprika, žerucha, petržlen, špenát, zeler, paradajky, šošovica,  
Ošetrenie kvetín Pre sadenie všetkých druhov kvetín jedno aj viacročných. Sú odolne proti zime - hyacint, ľalia, slamienka, vika,..  


STRELEC -dni plodov, semien, ohňa a tepla C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce hnojenie zeleniny, ovocných stromov a obilnín v čase skorej jari v období splnu, strihanie pomaly rastúcich živých plotov, ničenie zeliny a škodcov žijúcich na povrchu zeme, zmrazovanie ovocia a zeleniny  
Ošetrenie stromov
vhodné na presvetľovací rez ovocných stromov a kríkov v čase skorej jari  
Zelenina siatie a sadenie cesnaku, rebarbory, šalvie, v prípade potreby pri nedostatku času mrkvu, zemiaky, cibuľu a všetky plodiny a zeleninu rastúcu do výšky- popínavá fazuľa, chmeľ  
Ošetrenie kvetín
Siatie a sadenie kvetín  


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce sejbu obilnín a kukurice klčovanie, pletie - , výsadba šalátu vybieha do kvetu
Ošetrenie stromov sadenie vinnej révy, broskýň, moruší, všetkých sliviek, marhúľ, ovocných krov. Vhodné pre sadenie gaštanov a vlašských orechov  
Zelenina veľmi vhodné sadenie a siatie popínavej zeleniny, popínavej fazule, chmeľu a niektorých druhov uhoriek, póru, rajčiat, jarnej cibule  
Ošetrenie kvetín
  siatie a sadenie


KOZOROŽEC - dni koreňa, zeme a chladu C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce veľmi priaznivé obdobie na ničenie zeliny, zakladanie nových chodníkov zakladanie hnojiska a kompostu, presvetľovanie všetkých rastlín a kríkov, ničenie hmyzu a škodcov, ktorí žijú v zemi, strúhanie a nakladanie kapusty na zimu, konzervovanie a ukladanie koreňovej zeleniny do zásoby, klčovanie a prerezávanie okrajov lesa a živých plotov, sadenie a presádzanie ihličnanov, hnojenie zeleniny, ovocia, obilnín  
Ošetrenie stromov
presvetľovací rez ovocných stromov  
Zelenina
siatie, vysádzanie a presádzanie koreňovej a prezimujúcej zeleniny,  
Ošetrenie kvetín
doporučuje sa prihnojovanie kvetín so slabšou koreňovou sústavou siatie a sadenie


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce
veľmi vhodný pre vysádzanie ihličnanov iné práce
Ošetrenie stromov
zušľachťovanie stromov a krov  
Zelenina siatie a sadenie koreňovej a zimnej zeleniny - zeler, cibuľa, chren, petržlen, reďkev  
Ošetrenie kvetín
   


VODNÁR - dni kvetov, vzduchu a jasu C - obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce strihanie ruží, kyprenie a pletie, pričom zelina môže zostať na pôde ako zelené hnojivo, prihnojovanie a ničenie škodcov. neplodné znamenie, sústrediť sa len na najnevyhnutnejšie práce.  
Ošetrenie stromov
  ošetrovanie stromov
Zelenina
kyprenie a pletie  
Ošetrenie kvetín prihnojovanie kvetín, ktoré slabo kvitnú, vzhľadom na možnosť výskytu vošiek hnojenie nepreháňať, Sadenie, siatie sadeničky sa ťažko zakoreňujú a vädnú


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce
  všetky
Ošetrenie stromov   na výsadbu stromov a krov
Zelenina
v dobe časovej tiesne sadiť cibuľu  
Ošetrenie kvetín   pikírovanie sadenie , sadeničky sa ťažko zakoreňujú a vädnú


RYBY -dni listov a vody C -obdobie ubúdajúceho Mesiaca - od splnu k novu
C - od splnu k novu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce zavlažovanie, kropenie, polievanie vrátane izbových a balkónových kvetín, hnojenie, kosenie trávnikov konzervovanie a uskladňovanie do zásoby. Plodiny treba zberať len na okamžitú spotrebu
Ošetrenie stromov na rez viniča, prerezávanie stromov a kríkov, siatie semien a sadenie stromov s tvrdou škrupinou jadra - slivky, čerešne, marhule, orechy  
Zelenina siatie a sadenie z cibúľ a hľúz, zeler, cibuľa, červená repa, hrach, petržlen, rebarbora, reďkovka, šalvia, topinambury, vhodný čas na sadenie zemiakov hlavne ak znamenie padne na tretí deň po splne,  
Ošetrenie kvetín polievanie a hnojenie izbových a balkónových kvetín, siatie a sadenie trvaliek a kvetín rastúcich z cibúľ a hľúz aj trvalo do trávnatých porastov.  


D - obdobie pribúdajúceho Mesiaca od novu k splnu
D – od novu k splnu Vhodné práce Nevhodné práce
Záhradné práce pre hnojenie rýchlym účinkom, hnojenie rastlinnou močovkou, sekanie trávnika, strihanie trávy pre dobrý a rýchly rast, zalievanie konzervovanie,ukladanie do pivníc a skladovanie
Ošetrenie stromov neutrálne obdobie pre výsadbu stromov a kríkov,
presvetľovací rez ovocných drevín počas skorej jari,
Zelenina veľmi vhodné pre sadenie a siatie listovej a koreňovej zeleniny najmä v čase sucha, keď je potrebné sadiť do suchej pôdy - artičoky, brokolica, cukety, kríčková fazuľa, karfiol, kukurica, uhorky, tekvica,  
Ošetrenie kvetín pre siatie a sadenie kvetín, ktoré rastú z cibúľ a hľúz, jednoročných rastlín, ale je možné vysadiť aj ostatné kvety.  


ROK v ZÁHRADE

JANUÁR - čo môžete urobiť tento mesiac
  • využiť zimné obdobie na získavanie nových informácií z katalógov, pripraviť si plány na zmenu vzhľadu záhrady či nákup nových odrôd semien, cibúľ a hľúz
  • prekontrolovať v pivniciach a komorách uskladnené ovocie, zeleninu, hľuzy, často vetrať, udržovať čistotu, priemernú teplotu 2 - 8 oC , primeranú vzdušnú vlhkosť 80 - 90 % ,
  • vädnúce hľuzy kvetín zasypať rašelinou a prikryť fóliou. Georgíny udržovať mierne vlhké, gladioly a begónie obľubujú sucho
  • zalievať a vetrať balkónové rastliny každých 8-12 dní, počas zimného obdobia potrebujú oveľa menej vody ako inokedy.
  • za priaznivého počasia prehádzať kompost
  • ak nie je sneh, zakryť zeleninu, ktorá zimuje na hriadkách
  • koncom januára za mierneho počasia urobiť zimný postrek ovocných stromov. Pred postrekom stromy mechanicky očistiť oškriabaním starej kôry, kde sa môžu zdržovať zárodky škodcov, odstrániť mumifikované plody. Postrekom postupovať od vrcholu koruny tak, aby ste umyli celý povrch stromu. Prípravky treba každoročne striedať.
  • opraviť záhradnícke náradie a pripraviť si pomôcky, chýbajúce náradie si v pokoji nakúpiť
  • preštepiť ovocné stromy. koruny stromov, ktoré chcete preštepiť hlboko zr ežte. Konáre nechajte asi o 20 - 30 cm dlhšie, pri vrúbľovaní ich skrátite na požadovanú dĺžku. Asi tretinu koruny nechajte bez rezu
  • rozhádzať pod kôstkoviny za bezvetria draselné hnojivo, kompost aj fekálie
  • chrániť kmene stromov a hrubšie konáre bielením vápenným mliekom proti poškodeniu zimnými mrazmi
  • chrániť broskyne a marhule pred prudkými mrazmi prikrývkami s prútia
  • prekontrolovať chrániče stromov, opraviť plot a odstrániť záveje, aby sa k nim nedostali zajace
  • ak napadlo veľa snehu opatrne ho postriasať z konárov, živých plotov a vysokých ihličnanov, aby sa nepolámali
  • vysiať vo vykurovanom skleníku mangold, kaleráb, zimný hlávkový šalát, reďkovku, špenát
  • postarať sa o prívod kyslíka ponorením niekoľkých stoniek trstiny do vody, ak máte v záhrade jazierko,.
  • pestovať na podobločnici klíčky či žeruchu, zasadiť a prirýchliť niekoľko koreňov petržlenu, cibulu a pažítku
  • cibuľu sadzačku držať v miestnosti okolo 15 - 18 o C


FEBRUÁR
  • pri vhodnom počasí pokračujte v postrekoch proti škodcom a hubovým chorobám
  • pripravte si plán výsadby a podľa toho si zadovážte potrebné množstvo semien
  • pri plánovaní nezabúdajte na vhodné spoločenstvá rastlín. Nikdy vedľa seba neumiestnite rajčiaky a hrach; rajčiaky a zemiaky; rajčiaky a uhorky; hrach a fazuľu; kel a cibuľu; petržlen a šalát; fenikel a fazuľu; cesnak a kel; tekvicu a zemiaky; červenú reďkovku a uhorky. Medzi neznášanlivých susedov vysejte mangold, účinný je aj šalát.
  • ak máte staršie semená, vyskúšajte ich klíčivosť
  • pripravujte, alebo začnite zakladať parenisko, v teplejších oblastiach začínajte siať zeleninové semená
  • narežte vhodné vrúble jadrovín, uskladnite ich v chladnom prostredí do zmesi piesku a zeminy, hornú časť obaľte machom, papierom, alebo prikryte čečinou
  • pravidelne vetrajte pivnice a komory, hroble, zazimované pareniská. Uskladnené ovocie a zeleninu prekontrolujte, nahnité plody odstráňte,
  • presvetlite veľmi husté koruny kôstkovín
  • rezné plochy po orezávaní potrite štepárskym voskom, zabránite vniknutiu baktérií
  • zrežte balkónové kvetiny
  • izbové kvetiny presaďte
  • do nádob na podobločnicu, alebo v suchej, teplej pivničnej miestnosti vysejte skoré letničky
  • v teple predklíčiť hľuzy begónií
  • vo vhodnom počasí zrežte ruže, ktoré zimovali bez ochrany. Nechajte 3- 4 očká. Čím dlhšie výhonky ostriháte, tým budú nové výhonky pevnejšie.
  • presaďte odrastené ovocné stromy aj so zamrznutými balmi zeminy
  • ak je vhodné počasie a nie je zamrznutá pôda, môžete zrýľovať a prihnojiť kompostom pôdu, na ktorú nezostal čas v jeseni
  • ako zelené hnojivo vysejte širokú, alebo poľnú fazuľu
  • obaly z novo vysadených stromčekov najmä broskýň nesnímať až do marca
  • zrezať a postriekať vinič proti akarinóze
  • koncom mesiaca v teplejších oblastiach vysiať do volnej pôdy petržlen, špenát, karotku, hrášok


MAREC
  • dokončite zimné a predjarné postreky
  • vysaďte stromčeky a kríky všetkých druhov. Hneď pri sadením im zrežte korunky a zatrite štepárskym voskom.
  • pri vhodnom počasí môžete vrúbľovať kôstkoviny. K vrúbľu priviažte podpornú paličku, aby nedošlo k vylomeniu vtákmi, neskôr po vypučaní ušľachtilých výhonkov ich znova priviažeme, aby ich nezlámal vietor.
  • ríbezle a egreše namnožte odrezkami vlaňajších letorastov. Asi 20 cm dlhé odrezky vložte do zeme tak, aby vyčnieval len vrcholový púčik.
  • na zeleninové záhony rozhoďte kompost, skyprite a pohrabte
  • odstráňte odumreté listy jahôd, vyplejte burinu a prihnojte.
  • podľa počasia môžete vysievať mrkvu, petržlen, cibuľku, reďkvičku, hrach
  • vysaďte cibuľu - sadzačku asi na 10 cm od seba, cesnak zasaďte do zeme asi 5 cm hlboko
  • do pareniska môžete siať na predpestovanie šalát, hľúboviny a semienko cibule /nie sadzačku
  • priesady z februárového výsevu rozsaďte do voľného pareniska - šalát, kaleráb, karfiol. Na využitie plochy vysejte medzi ne reďkovku
  • priesady rajčiakov a papriky vysaďte do zakoreňovačov a nechajte v parenisku, alebo teplom skleníku
  • vyplejte trávnik a trošku ho prihnojte kompostom. Vyplejte skalku, prihnojte a vyplejte skupiny jarných cibuľovín a trvaliek
  • do pareniska vysejte papuľky, astrovky, čínsky klinček, nechtíky,

APRÍL
  • do pripravenej a s kompostom premiešanej pôdy zeleninových záhonov podľa oblasti a vhodnosti počasia môžete sadiť šalotku, cibuľu, reďkovku, mrkvu, hrášok, pór, mangold, letný, hlávkový a ľadový šalát, cviklu, kel, kaleráb, brokolicu, bielu a červenú kapustu, sadenice karfiolu, špargle, letný cesnak,
  • asi 2 týždne pred plánovanou výsadbou jahôd rozhoďte na zrýľovanú a pripravenú pôdu viaczložkové hnojivo a zapracujte ho do hĺbky 6 - 10 cm. Jahody po zasadení dobre polejte a mierne prihrňte
  • do zakoreňovačov vysejte uhorky a melóny a uložte ich pod sklo alebo fóliu
  • v teplých oblastiach vysaďte skoré zemiaky a cukrovú kukuricu
  • v priebehu kvitnutia, alebo po odkvitnutí regulujte násadu plodov broskýň rezom. Broskyne určené na preštepenie zrežte na krátke konáriky. Štepiť ich budete až začiatkom augusta.
  • predpestovanú zeleninu a bylinky nedávajte hneď do voľnej pôdy. Dožičte im postupné otužovanie a aklimatizáciu
  • podobne privykajte na zmeny aj zimujúce balkónové a črepníkové kvety. Pred vyložením pod šíre nebo ich umiestnite v teplejšej a svetlejšej miestnosti a častejšie ich polejte.
  • za bezvetria chráňte ovocné stromy zadymovaním
  • pri pučení a neskôr pred kvitnutím chráňte ovocné stromy proti chrastovitosti a múčnatke
  • vysádzajte na záhon otužilejšie letničky - kapucínky, nevädze, krasuľky, nechtíky, viku, slnečnicu
  • je vhodný čas na sadenie trvaliek, ktoré kvitnú v lete a na jeseň - chejrant, fialka trojfarebná, divozel, hyacint, montbrécie
  • do kvetináčov alebo bedničiek vysejte jednoročné bylinky- petržlen, kôpor, saturejku, fenikel, bazalku, viacročné bylinky - materinu dúšku, estragón, medovku, mätu piepornú, šalviu, levanduľu, oregáno, ligurček, yzop
  • odokryte a zrežte ruže, čerstvo sadené po reze celé zahrňte
  • po odkvitnutí rozmnožiť delením trsov alpínky a trvalkynamrznuté dreviny zrezať až do zdravého dreva
  • na začiatku pučania vysaďte okrasné dreviny a ihličnany
  • koncom mesiaca prvý raz zostrihajte trávnik, aby nevyrástol vysoko
  • v dvojtýždňových intervaloch až do júna v teplých oblastiach začnite vysievať kríčkovú fazuľu
  • hlboko skyprite pôdu okolo viniča a zapracujte organické, alebo priemyselné hnojivá
  • vysaďte nový, alebo dosaďte chýbajúci vinič, aby do jesene dozrel
  • ohýnajte a vyväzujte jednoročné rodivé drevo viniča, tvarujte podľa možností do rôznych polôh
  • preštepujte jadroviny.
  • na kôstkovinách vyrežte ložiská glejotoku, ranu vytrite roztokom octu /1 : 2 s vodou/ a obviažte handričkou namočenou v octe.
  • dodržujte zásadu nestriekať chemickými prípravkami v čase kvitnutia ovocných stromov, kríkov a jahôd
  • vysiate rastliny chráňte pred vtákmi osvedčeným strašiakom, alebo rozvešajte lesklé prúžky


MÁJ
  • pravidelne kyprite pôdu nielen kvôli ničeniu buriny, ale aj pre udržanie vlahy a šetreniu zálievky
  • všetky vysadené stromky a kríky dôkladne polievajte, hlavne v suchšom počasí
  • pretrhajte zeleninu vysiatu v minulom mesiaci
  • jahody prikryte slamou a odstráňte z nich suché listy
  • po období neskorších jarných mrazov už vysádzajte na záhony všetky druhy zeleninových priesad a byliniek zo skleníkov a podobločníc, vysaďte balkónové črepníky
  • uhorky a papriku môžete vysadiť do uvoľneného pareniska a ponad ne urobiť tunel z fólie , čím urýchlite dozrievanie
  • vysievajte kríkovú aj popínavú fazuľu, výsev opakujte po 10 -14 dňoch pre plynulý zber
  • vysejte kríčkovú tekvicu a patizóny
  • postupne vysejte reďkovku a kôpor,
  • po zbere zimného šalátu a špenátu zrýľujte záhony a pripravte záhony na výsev letného šalátu, červenej repy, mangoldu a mrkvy pre jesenný zber
  • na feromónových lapačoch v korunách stromov sledujte výlet obaľovača jablčného. Ošetrite 8 ní po najvyššom výlete
  • zemnými blškami napadnuté reďkovky ošetrite postrekom z vratiča
  • mrkvu pred muškami chráňte výťažkom z cibule
  • ruže napadnuté múčnatkou zachránite vývarom z prasličky. Podobne ošetrite aj jahody proti sivej plesni
  • proti listovým voškám môžete bojovať výťažkom zo žihľavy
  • kapucínka vysadená medzi zemiaky, alebo pod stromy, ochráni proti listovým voškám
  • odkvitnuté kvety orgovánu a rododendronu poolamujte
  • chráňte vinič pred jarným mrazom zadymovaním, alebo hmlovým rosením vodou
  • odstraňujte odkvitnuté kvety cibuľovín - tulipánov, narcisov, hyacintov ap.
  • vysádzajte letničky, predpestované georgíny z odrezkov, hľuznaté begónie,chryzantémy ap.
  • každých 10 dní pokoste trávnik, aby nezačal kvitnúť. Zavlažujte a prihnojujte
  • ak sa rozhodnete pre miesto s kvitnúcou lúkou, je vhodný čas na vysiatie kvetov
  • ak sa rozhodnete pre založenie trávnika, vysejte trávu


JÚN
  • vysokým trvalkám zabezpečte oporu proti vetru a prudkým dažďom
  • prihnojte črepníkové kvetiny
  • v daždivom počasí chráňte ruže postrekom odvaru prasličky
  • koncom mesiaca ruže prihnojte
  • v suchom počasí nepolievajte nikdy cez obed, využite ráno a večer, nezabudnite na vplyv Mesiaca počas dní vody
  • vysaďte teplomilné letničky - gazánie, slamienky, plamenníky, hľuznaté begónie
  • ak máte jazierko aj vodné a močiarne rastliny
  • zo skorých druhov trvaliek odstráňte zvädnuté, odkvitnuté kvety
  • odstrihávajte odkvitnuté ruže
  • urobte letný rez a zaštipujte výhonky všetkých ovocných drevín
  • v korunách broskýň odstráňte všetky zahusťujúce výhonky, bujne rastúce zaštipnite za 12 - 15 listom
  • urobte prebierku, nechajte okolo 300 plodov na dospelom strome
  • na 2 - 3 ročných marhuliach bujne rastúce výhonky zaštipujte o tretinu až polovicu
  • ríbezliam a egrešom odstráňte prebytočné letorasty
  • prihnojte ovocné stromy
  • jahody podsteľte slamou, nakosenou trávou, alebo fóliou
  • skoré jahody oberajte raz za 2 - 3 dni
  • bočné výhony rajčiakov pravidelne odstráňte vylamovaním
  • kyprite, odstraňujte burinu a prihnojte všetku zeleninu
  • skyprite pôdu pod stromami, nasteľte -obmedzíte rast burín a výpar vody
  • na stromy pripevnite lepiace pásy proti škodcom
  • k mladým výhonkom preštepených stromov pripevnite oporu
  • zberáme skorý šalát a reďkovku aby nevybehli do kvetu, mladý kaleráb, aby nedrevnatel
  • ošetrite a polejte kompost
  • ošetrujte stromy proti škodcom
  • prihnojte rajčiaky, papriku, uhorky
  • koncom mesiaca vysejte pre jesenný zber karotku, skorú kapustu a kel
  • zalievajte a ošetrujte záhony trvaliek a letničiek, odstraňujte odkvitnuté súkvetia, prípadne zrežte celú rastlinu a nahraďte ju novou sadeničkou
  • z ruží vyrežte plané výhonky vyrastajúce s podpníka
  • urobte oporu popínavým rastlinám
  • ostrihajte živé ploty
  • vysaďte pór, neskorý ružičkový kel, hlávkovú kapustu, karfiol, kaleráb, letný šalát


JÚL
  • odstraňujte opadané choré a prebytočné plody z ovocných stromov, sú zdrojom škodlivých lariev škodcov
  • z jahôd odstráňte podstielku, poplazy a stonky, okopte, odstráňte burinu, prihnojte
  • zo silných poplazov vysaďte na vopred pripravený záhon novú generáciu
  • pokračujte v letnom reze ovocných stromov
  • ovocné stromy a kry už neprihnojujte dusíkatými hnojivami
  • cibuľu a cesnak nehnojte, keď začnú žltnúť, začnite so zberom, vybraté nechajte zaschnúť na záhone, potom ju môžete zapletať do pletencov
  • uvoľnené záhony prihnojte kompostom, vysejte špenát, letný šalát, čínsku kapustu, jesennú reďkovku. Pre neskorý jesenný zber skorý kaleráb, karfiol, brokolicu
  • intenzívne vetrajte v skleníkoch a fóliovníkoch
  • prehádžte vlani založený kompost a dobre ho polejte
  • na viniči koncom mesiaca skráťte letorasty
  • vysejte dvojročné kvety a trvalky -fialky, prvosienky, sedmokrásky, mak, nezábudky
  • vyberte cibule okrasných rastlín a tulipánov, presušte v tieni a uložte v chladnej, suchej a vzdušnej pivnici
  • na jar kvitnúce trvalky zrežte nad zemou
  • vyväzujte popínavé ruže
  • ošetrujte trávnik
  • sústavne odstraňujte burinu zo záhonov, kyprite a dôkladne vždy potom zavlažte
  • bojujte proti škodcom - obaľovač, vošky,
  • pravidelne zberajte uhorky, patizóny, tekvicu, fazuľku na struky - umožníte vývoj nových plodov
  • kvety a plodiny ochráňte v čase dovolenky pred suchom výdatným poliatím a prikrytím slamou
  • ak sa vám v jazierku tvoria riasy, ponorte do vody malé vrecúško s rašelinou
  • zberajte dozrievajúcu úrodu, odstraňujte nahnité plody, úrodu spracúvajte konzervovaním, sušením a mrazením


AUGUST - čo môžete urobiť tento mesiac
  • pokračujte v zbere úrody a konzervovaní
  • staré konáre ríbezlí po zbere vyrežte pri zemi
  • konce výhonkov napadnuté múčnatkou orezávajte a páĺte
  • od druhej polovice mesiaca skracujte o tretinu konáre rodiacich broskýň
  • vysaďte nové výhonky jahôd, medzi ne môžete ešte zasiať špenát, prípadne vysadiť pripravené sadenice na neskorý jesenný zber - karfiol, kaleráb, šalát
  • na rajčiakoch vylamujte bočné výhonky, na urýchlenie zretia poolamujte vrcholce
  • postupne vylamujte vrcholové hlávky ružičkového kelu - predĺžite tým zber
  • vysejte cibuľu na volné prezimovanie vo volnej pôde
  • presaďte hľuznaté a cibuľovité okrasné rastliny, cibuľky prvých jarných kvetov vysaďte do 3x väčšej ako obvod cibuľky
  • vysejte dvojročné kvetiny na neskoršie jarné kvitnutie
  • rozdeľte trsy trvaliek a skalničiek, ktoré už odkvitli
  • vrúbľujte čerešne a višne
  • vyväzujte letorasty viniča slabšie sadenice prevrúblujte
  • skráťte malinčie a podstlite ho slamou
  • keď zozbierate černice, odstráňte stonky
  • prehádžte kompost
  • hriadky po zbere prekopte a vysejte rastlinami na zelené hnojenie - horčica, hrach
  • trávnik nekoste veľmi nakrátko, ostrihajte kvetinovú lúku
  • do volnej pôdy vysaďte sadenice dvojročných kvetín
  • vysejte byliny, ktoré sú zelené aj v zime - petržlen, krkoška ap.
  • doplňte vodu v záhradnom jazierku
  • po daždi a polievaní kyprite povrch pôdy
  • vykopte jamy na jesenné sadenie stromčekov
  • ošetrujte rastliny proti voškám
  • k dozrievajúcemu sladkému ovociu - hrozno, broskyne pripevnite lapače ôs


SEPTEMBER - čo môžete urobiť tento mesiac
  • na začiatku mesiaca môžete očkovať, prípadne preočkovať neujaté očká broskýň
  • presvetliť koruny kôstkovín, odstrániť konáre suché a napadnuté škodcami
  • na ríbezliach, egrešoch a malinách nechajte 10 -12 výhonkov, jednoročné zdravé výhonky použite na množenie
  • za priaznivého počasia ešte môžete vysádzať jahody
  • v auguste vysadené jahody prihnojte zapravením hnojiva do pôdy
  • odstráňte nové poplazy jahôd, aby sa nevysilovali
  • pripravte priestory na zimné uskladnenie ovocia a zeleniny - vybieliť, vydezinfikovať
  • pripevnite na ovocné stromy lepiace pásy lapačov škodcov, kontrolujte a vymieňajte až do zimy
  • k dozrievajúcemu sladkému ovociu - hrozno, broskyne pripevnite lapače ôs
  • zberajte zeleninu a pripravujte záhony na zimu, vysejte horčicu alebo repku pre zelené hnojenie na budúci rok
  • prípadnému rýchlemu ochladeniu predchádzajte najmä u papriky a paradajok krytmi z fólie
  • oberte fazuľku s letnej sejby
  • koncom mesiaca vysaďte zimný cesnak do hĺbky aspoň 7 cm, aby sa v predjarí nevytláčal s pôdy
  • pri jesennom rýľovaní dôkladne odstraňujte vytrvalé buriny pupenca, pýru a zapravte maštaľný hnoj
  • vysaďte vždyzelené okrasné ihličnany, živé ploty a kríky - borovice, tisy, vtáčí zob, buxusy, všetko dobre polejte, aby dobre zakorenili
  • vysaďte rastliny, ktoré rozkvitnú na jar - bledule, narcisy, snežienky, tulipány
  • založte nový trávnik, starý pravidelne pokoste a prihnojte
  • na volný záhon môžete na prezimovanie vysiať špenát, petržlen, karotku, zimný hrach, mangold, cibulu
  • okrasné rastliny ktorých cibule a hľuzy sú málo odolné proti zime - gladioly, georgíny ap. po odkvitnutí vyberte zo zeme, presušte na chránenom mieste a uložte na prezimovanie
  • rozmnožte odrezkami bobuľoviny, ale aj kvetiny - fuksie, geránie ap. ubúdajúci mesiac
  • neskoré druhy ovocia nechajte na stromoch čo najdlhšie, získajú arómu, skoré mrazíky im neuškodia
  • ovocie určené na zimné uskladnenie oberajte opatrne, podľa možnosti zabaľte každé do papiera, tak vydrží dlho svieže
  • poškodené ovocie a zeleninu neuskladňujte, podľa možnosti spracujte konzervovaním, sušením, mrazením, nahnité ovocie odstráňte
  • počkajte, až orechy opadnú, zelené ľahko hnijú


OKTÓBER - čo môžete urobiť tento mesiac
  • za suchého počasia oberajte správne vyzreté zimné odrody jabĺk a hrušiek
  • trieďte vhodné hneď po zbere na skladovanie a spracovanie
  • odstráňte po zbere spod stromov všetko opadané a inak na použitie nevhodné plody, zabránite šíreniu škodcov
  • zapravujte do pôdy organické hnojivá
  • pred výsadbou stromčekov do jám zásobne hnojte podľa nárokov sadených stromčekov, korene skráťte, zatlčte oporný kolík a prihrňte zeminu na ochranu pred vymrznutím
  • odstráňte pásy lapačov hmyzu a spálte ich
  • pohrabte opadané lístie a použite ho s prídavkom haseného vápna do kompostu
  • odstráňte mechanickým očistením starú kôru z kmeňa a hrubších konárov na podložku, aby ste ju spálili, na kmene pripevnite nové lepiace pásy proti škodcom
  • zberajte koreňovú a hlúbovú zeleninu, trieďte ju na uskladnenie, spracovanie alebo konzumáciu, nevhodné použite do kompostu. Nepozberanú zeleninu cráňte pred mrazom
  • ružičkový, kučeravý a hlávkový kel, pór, niekoľko koreňov petržlenu nechajte na hriadke
  • prehoďte kompost, novozaložený doplňte zvyškami zeleniny, lístím a pod.
  • vysaďte ruže a prihrňte ich zeminou. Nevysádzajte na miesto, kde už ruže rástli
  • dokončite rýľovanie pôdu neupravujte, aby dobre premrzla
  • zalievajte novovysadené stromčeky a okrasné kríky ihličňanov a stále zelených kríkov
  • dokončíte výsadbu tulipánov a hyacintov, môžete vysadiť nezábudky, sirôtky, sedmokrásky
  • vyberte hľuzy georgín, gladiol, begónií a pod. Nechajte preschnúť a uložte vo vzdušnej miestnosti pri teplote 15 - 18 C
  • pozberajte semená letničiek
  • pred nočnými mrazíkmi chráňte v septembri vysadené trvalky prírodným materiálom /slama, prútie
  • chúlostivé a črepníkové rastliny preneste na prezimovanie do miestností chránených pred mrazom
  • vo vykurovanom skleníku odstráňte tienidlá, a môžete tam uložiť balkónové a črepníkové rastliny
  • odrezky z ovocných stromov /jabloň, hruška / bobuľovitých a ozdobných kríkov uložte v piesku kým vyženú korene
  • jablká a zemiaky neskladujte vedľa seba. Patria do oddelených miestností
  • od kapustovité rastliny na hriadkach rozsypte za daždivého počasia popol, aby ste predišli napadnutiu húsenicami
  • pór prihrňte zeminou
  • vysaďte zimnú cibuľu a cesnak


NOVEMBER - čo môžete urobiť tento mesiac
  • kým nezamrzne pôda rýľujte a do pôdy zapravujte hnojivo a kompost
  • pohrabte a skompostujte opadané lístie
  • odstráňte zo záhrady všetky rastlinné zvyšky po zelenine, opadané ovocie apod.
  • hlávkový a ružičkový kel pozbierajte až po prvých mrazoch
  • choré nerodiace a oslabené stromy odstráňte aj s koreňmi, drevo spotrebujte čo najskôr, aby ho nenapadli škodci
  • v skladovacích priestoroch vetrajte a regulujte teplotu. Nahnité kusy hneď odstraňujte
  • maliny dôkladne prikryte slamou
  • jahodové záhony vyplejte a prekypryte, medzi riadky rozhoďte hnoj, alebo kompost
  • na jeseň vysadené broskyne zviažte a korunku obaľte papierom tak aby zostal otvor pre dážď a sneh. Korene prihrňte zemou a stromček uviažte ku kolíku, aby ho nevyvrátil vietor
  • pozberajte a spálte lepiace pásy a nahraďte ich novými
  • ovocné stromky a kríky prihnojte a plytko zrýľujte
  • natrite ovocné stromy vápenným mliekom s pridaním latexovej farby
  • okrasné dreviny pred príchodom mrazov zalejte a nasteľte slamu, alebo suché lístie
  • kríčkové ruže ostrihajte a prihrňte zemou, stromčekové ohnite k zemi, korunku vsaďte do vyhĺbenej jamky a prihrňte zemou, alebo vrstvou čečiny. Podobne ošetrite väčšinu trvaliek a okrasných kríkov
  • trávnik pred zimou skoste najmenej na 5 cm a prihnojte kompostom
  • leknám v jazierku ostrihajte listy
  • presvetlite a omlaďte ovocné stromy
  • zazimujte izbové kvetiny, nájdite im čo najsvetlejšie miesto a postarajte sa o pomerne vysokú vlhkosť vzduchu. Cyprusová tráva, madagaskarská palma, mučenka, Kristov tŕň, asparágus, kaktusy, juka, niektoré palmy majú najradšej teplotu od 5 -15oC
  • uložte na chladné miesto aj bylinky ako rozmarín, materinu dúšku, estragón apod.
  • nezabudnite na obyvateľov záhrad - vtáčikom prichystajte krmidlá, ježe majú rady suché raždie


DECEMBER - čo môžete urobiť tento mesiac
  • prehádžte kompost za teplejšieho počasia
  • prekontrolujte uložené ovocie a zeleninu, nahnité odstráňte
  • pripravte vrúble na zimné a jarné štepenie kôstkovín/v prvej polovici mesiaca/ a jadrovín /v druhej polovici/ zo zdravých a dobre rodiacich stromov. Uskladnite v dostatočne vlhkej pivnici v piesku
  • teplejšie dni bez vetra využite na postrek proti všetkým štádiám prezimujúcich škodcov a proti hubám
  • pozberajte a spálte lepiace lapače škodcov
  • prekontrolujte ochranné kryty stromov a oplotenie aby dreviny neohrýzli zajace
  • v teplejšom prostredí prezimujte cibuľku sadzačku, aby nevybiehala do kvetu
  • v teplom skleníku vysejte reďkovku, kaleráb a šalát
  • na podobločnicu vysejte žeruchu
  • skontrolujte a očistite náradie a zásoby prípravkov na postrek a výživu, chýbajúce doplňte

Aktualizované ( sobota 28. február 2009, 19:51 )